Ciemieniucha (łac. crusta lactea, ang. cradle cap) to złuszczające się, suche fragmenty naskórka. W ocenie części dermatologów jest to łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry. Przyczyną jej powstawania jest nadreaktywność gruczołów łojowych niemowlęcia, które produkują nadmierną ilość sebum.
zobacz więcejSkóra noworodków i niemowląt jest zbudowana jak u dorosłego i składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Pokryta jest naturalnym płaszczem lipidowym. Mimo to skóra noworodka jest niedojrzała co ma wpływ szczególnie na jej codzienne funkcjonowanie.
zobacz więcejSkóra pośladków, podobnie jak cała skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Odparzenia na skórze spowodowane noszeniem pieluszki to częsty dermatologiczny problem okresu niemowlęcego, objawiający się zaczerwienieniem i podrażnieniem skóry w okolicy pieluszkowej. Zmiany mogą powodować duży dyskomfort malucha, dlatego dziecko staje się niespokojne, płaczliwe i rozdrażnione Tzw. rumień w okolicy pośladków, może pojawić się nagle – nawet w ciągu godziny. Choć samo w sobie nie jest groźne, powinno być sygnałem dla rodzica, aby pielęgnacji skóry dziecka poświęcić więcej uwagi.
zobacz więcejNa aptecznych półkach, obok popularnych do tej pory kremów z filtrami organicznymi coraz częściej można znaleźć kremy ochronne zawierające jedynie filtry mineralne. Czym się charakteryzują? Jaki produkt wybrać, aby był odpowiedni dla osób z problemami skórnymi i niemowląt?
zobacz więcejWraz z nadchodzącą wiosną i latem coraz więcej czasu spędzamy z dziećmi na świeżym powietrzu. Planujemy wakacyjne wyjazdy, często do ciepłych i słonecznych krajów. Warto więc do takich aktywności odpowiednio się przygotować. Jak słońce, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, wpływa na skórę naszego dziecka?
zobacz więcejSpacer z dzieckiem w słoneczny dzień to przyjemność i chwila wytchnienia dla Ciebie oraz łyk świeżego powietrza dla malca. Pamiętaj jednak, że aby ten spacer był bezpieczny dla dziecka, należy zapewnić mu odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi.
zobacz więcejSłońce jest coraz wyżej, grzeje coraz mocniej, dni są coraz dłuższe i zachęcają do wychodzenia na dwór. Już niedługo pełnia wiosny, a zaraz po niej lato – czas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Nie zapominajmy jednak o zdrowiu i bezpieczeństwie – w tym o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej.
zobacz więcejPreparaty z filtrami mineralnymi są częściej zalecane u dzieci, chociażby ze względu na mniejszą możliwość powodowania alergii skórnych, czy wysoki stopień tolerancji dla skóry. Ze względu na swoje właściwości mogą być również rekomendowane do fotoprotekcji bardzo wrażliwej skóry dorosłych w przypadku alergii czy atopii.
zobacz więcejWitamina D3 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym dla prawidłowego działania naszego systemu odpornościowego i zdrowych kości. Głównym źródłem niedoborów jest niewłaściwa dieta, a w przypadkach jej niedoboru zalecana jest suplementacja w konsultacji z lekarzem.
zobacz więcejPreparaty z filtrami przeciwsłonecznymi, mogą, jak każdy inny kosmetyk, powodować podrażnienie skóry lub alergię kontaktową. Alergia na filtry organiczne (chemiczne) jest rzadka i dotyczy mniej niż 1% osób używających te kosmetyki.
zobacz więcej