Należy pamiętać, że niezależnie od zastosowanej fotoprotekcji w postaci preparatów przeciwsłonecznych, w pierwszym roku życia skóra dziecka nie powinna być w ogóle eksponowana bezpośrednio na światło słoneczne. Nawet pozostając w cieniu, promieniowanie słoneczne dociera do skóry poprzez odbicie od wody, piasku a nawet trawy, dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń dotyczących ochrony przed słońcem. Należy pamiętać, aby zawsze używać filtrów przeznaczonych dla danej grupy wiekowej i z jak najmniejszą zawartością substancji konserwujących oraz powtarzać ich aplikację wielokrotnie w ciągu dnia, zgodnie z częstością zaproponowana przez producenta.
Nanocząsteczki filtrów mineralnych wnikają do organizmu przez skórę i są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska.
Proces zmniejszenia cząsteczek filtrów mineralnych, poprawił akceptowalność kosmetyczną tych filtrów. Dzięki temu preparaty kosmetyczne oparte na filtrach mineralnych łatwiej rozprowadzają się na skórze. Rozdrobnienie cząsteczek filtrów mineralnych wpłynął również na zwiększenie powierzchni skóry chronionej przed działaniem promieniowania.
W badaniach naukowych udowodniono, że nano-czasteczki filtrów mineralnych stosowane w preparatach przeciwsłonecznych nie przenikają w głąb skóry i do naszego organizmu. Należy podkreślić, że w chwili obecnej nie ma dowodów na szkodliwy wpływ filtrów mineralnych w ilościach stosowanych w preparatach słonecznych na zdrowie ludzkie, nie ma również dowodów na negatywny wpływ filtrów mineralnych na środowisko.
_