Przy pieluszce gromadzi się zbyt dużo:
- wilgoci, która powoduje macerację (zmiękczenie) warstwy rogowej naskórka, co czyni skórę bardziej podatną na uszkodzenia spowodowane tarciem oraz zwiększa wrażliwość na działanie czynników drażniących występujących w mydłach i detergentach oraz ułatwia wnikanie alergenów i drobnoustrojów
- potu i kału , co może mieć właściwości drażniące
Jednocześnie skóra ma zbyt mało powietrza i luzu, aby swobodnie oddychać ze względu na niedopasowane bądź zbyt ciasno zapięte pieluszki
Co ciekawe leżenie w wilgotnej pieluszce nie jest tak bardzo szkodliwe, jednakże połączenie moczu i kału błyskawicznie wywołuje podrażnienia.
Mocz w obecności enzymów pochodzących z kału staje się bardziej zasadowy z uwagi na wytwarzanie amoniaku. Bardziej zasadowy mocz powoduje aktywację enzymów kałowych, co z kolei, działa bezpośrednio drażniąco na skórę. Stąd zasada aby bezzwłocznie zmieniać ubrudzoną pieluchę. U noworodków zaleca się zmianę pieluchy nawet co godzinę, zaś u niemowląt co około 3 godziny. Z wiekiem dziecka, przewijanie odbywa się w większych odstępach czasowych, gdyż pęcherz się powiększa i maluch jest w stanie dłużej wstrzymywać mocz.
Niezależnie od wieku należy zadbać o wygodne i zawsze gotowe stanowisko do zmiany pieluszki, wybór miejsca do przewijania jest bardzo ważny.
Kurs przewijania:
Należy zawsze mieć przygotowane stanowisko z przewijakiem oraz specjalną matą bądź pokrowcem frotte. To sprawi że dziecku będzie wygodniej oraz cieplej przy zmianie pieluszki a także zabezpieczy materac , gdyż odprężony i spokojny niemowlak mógłby zamoczyć miejsce przewijania.
Dodatkowo warto mieć zawsze pod ręką dwie czyste pieluchy, krem do przewijania z lipidami oraz czyste ubranko. Dzięki temu unikniemy biegania po całym domu.
- Krok pierwszy: Ułożenie niemowlaka na przewijaku. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie potrzymanie główki i karku w trakcie odkładania dziecka na matę
- Krok drugi: Zdjęcie dolnych części ubrania. Jeśli dziecko ma założone śpioszki bądź pajacyk – wystarczy rozpiąć ubranie do połowy.
- Krok trzeci: Sprawdzenie pieluszki mające na celu określenie stanu pampersa.
- Krok czwarty: Sprawne wyciągnięcie pieluchy . Brudną pieluchę należy zwinąć i wrzucić do woreczka.
- Krok piąty: umycie pod bieżącą wodą lub oczyszczenie pupy malucha wacikiem nasączonym w ciepłej wodzie bądź z dodatkiem łagodnej emulsji do kąpieli Osuszenie skóry i zabezpieczenie kremem ochronnym przeciw odparzeniom.
- Krok szósty: Delikatne wsunięcie czystej pieluchy. Ważne jest aby nie ciągnąć za nóżki dziecka gdyż może to uszkodzić delikatne bioderka.
- Krok siódmy: przełożenie przedniej części pieluszki, i dopasowanie do ułożenia dziecka. Idealnie gdy pieluszka znajduje się poniżej pępka. Na sam koniec należy zapiąć pieluchę z obu stron. Nie jest zalecane zbyt mocne nakładanie ściągaczy.
EMO/MP/2020/215