Kąpiel niemowląt

Drukuj

Kąpiel niemowlęcia to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji. Dla rodziców często bywa wyzwaniem, jednak w oparciu o kilka prostych rad może stać się przyjemnością zarówno dla nich, jak i maleństwa. Kąpiel przygotuje również dziecko do spokojnego snu w nocy.

Przygotowanie do kąpieli

Przed przystąpieniem do kąpieli przygotuj miejsce i zadbaj o wszystkie potrzebne akcesoria, tak aby podczas kąpieli nawet na chwilę nie pozostawiać dziecka samego.

Przygotuj:
  • wanienkę z wodą,
  • ręcznik,
  • ubranko na zmianę,
  • pieluchę,
  • waciki do oczu,
  • sól fizjologiczną,
  • preparaty pielęgnacyjne.

Stosuj kąpiele z dodatkiem emolientów, zwłaszcza emulsji do kąpieli, która łagodnie oczyści skórę oraz długotrwale natłuści ją i nawilży. Twarda woda z kranu oraz tradycyjne środki do mycia mogą wysuszyć,
a nawet podrażnić delikatną skórę dziecka.

Wanienkę ustaw w bezpiecznym miejscu. Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody i pomieszczenia, aby zapewnić dziecku komfort. Po dodaniu emulsji do kąpieli sprawdź temperaturę specjalnym termometrem. Powinna wynosić ok. 37 stopni. Odpowiednia temperatura pomieszczenia to 24 stopnie. Pamiętaj też, aby w miejscu, w którym pielęgnujesz maleństwo nie było przeciągów.

Kąpiel krok po kroku

Mycie zacznij od buzi maleństwa, najlepiej przed jego rozebraniem. Przemyj każde oko osobnym wacikiem nasączonym solą fizjologiczną. Należy robić to delikatnie, kierując ruch od zewnętrznego kącika oka
do wewnątrz. Osobnym wacikiem możesz także przemyć okolice ust.

Po delikatnym oczyszczeniu buzi powoli rozbierz dziecko, przekręcając je na boki.
Dzieci lubią powolne, ale zdecydowane ruchy. Przekręcając je na boki stymulujesz jednocześnie ich rozwój.
W trakcie możesz zabawiać dziecko, uśmiechać się i mówić do niego. Pamiętaj, że dziecko najbardziej zainteresowane jest twoją twarzą.

Rozebrane dziecko włóż do wanienki z wodą. Rób to powoli, trzymając niemowlę na swoim przedramieniu,
a drugą ręką podtrzymując pośladki.

Następnie połóż maluszka na plecach, a główkę oprzyj na przedramieniu. Drugą rękę wyciągnij spod pośladków i umyj przód dziecka.

Mycie rozpocznij od główki. Zastosuj hypoalergiczny, bezzapachowy szampon, który nawilży i nie wywoła podrażnień. Delikatnie rozprowadź go kolistymi ruchami na włosach i skórze. Uważaj, żeby nie dostał się
do oczu dziecka.

Następnie myj tułów, rączki i nóżki. Zwracaj uwagę na zakamarki pod paszkami, między paluszkami i fałdki.

Podczas kąpieli najtrudniej jest umyć tylną część ciała. Warto wybrać jedną z trzech technik, dostosowując pozycję do preferencji dziecka oraz naszej wygody.

  1. Główkę dziecka połóż na swoim przedramieniu. Przekręć go delikatnie na bok.

  2. Główkę dziecka połóż na swoim przedramieniu. Drugą ręką chwyć za jego ramię i przekręć niemowlę na brzuszek tak, aby główka obróciła się po twoim przedramieniu.

  3. Główkę dziecka połóż na swoim przedramieniu. Drugą ręką przytrzymaj maluszka pod szyją i za boczek przekręć je na brzuszek na swoją drugą rękę tak, żeby kolanka i stopy dziecka dotykały dna wanienki.

W trakcie kąpieli uważaj na główkę dziecka. Niemowlęta do ok. 3-4 miesiąca mają słabe mięśnie karku i nie potrafią jeszcze samodzielnie utrzymać głowy.

Po wyjęciu maleństwa z kąpieli okryj je natychmiast, żeby było mu ciepło. Następnie osusz poprzez delikatne dotykanie miękkim, bawełnianym ręcznikiem. Pamiętaj, aby nałożyć na lekko jeszcze wilgotną skórę odpowiedni emolient: krem do twarzy i emulsję do ciała. Zabezpieczy to nawilżoną podczas kąpieli skórę przed wtórnym wysuszeniem.

Obejrzyj film

Zapytaj o produkt