AZS-atopowe zapalenie skóry

Drukuj

Atopowe zapalenie skóry to zapalna, nawrotowa, przewlekła choroba skóry o podłożu alergicznym. Obecnie to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego.

Obiektywnym objawem klinicznym AZS, związanym z defektem bariery naskórkowej jest suchość skóry i związana z nią przeznaskórkowa utrata wody (TEWL). Powoduje to szorstkość i uporczywy świąd skóry. Łuszczące się zmiany i rumień pojawiają się głównie w okolicy twarzy, a następnie rozszerzają się na szyję
i tułów. Na skórze mogą pojawić się sączące się nadżerki i strupy.

W ciężkich postaciach AZS często dochodzi do wtórnego nadkażenia bakteryjnego.
W przypadku dzieci około 1-2 roku życia typowe dla AZS  zmiany skórne pojawiają się w zgięciach stawowych (łokciowych, podkolanowych, nadgarstkowych i skokowych), a także w okolicach zausznych.

W ciągu ostatnich lat gwałtownie zwiększa się liczba zachorowań na AZS. W Polsce na choroby atopowe zapada 15,8% dorosłych i aż 22% dzieci. Pierwsze objawy w 75% występują u dzieci poniżej 5. roku życia. Przyczyny AZS nie są do końca poznane. Ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, dieta, wpływ otaczającego środowiska, np. kurz, sierść zwierząt, wełna oraz czynniki psychologiczne, przede wszystkim stres.

Zwykle choroba rozpoczyna się w wieku niemowlęcym. W jej przebiegu występują okresy zaostrzeń i remisji ("wygaszenia"). Wiele dzieci "wyrasta" z tej choroby - z wiekiem ustępują typowe objawy. Jednak ich skóra na całe życie pozostaje sucha i wrażliwa - mają tzw. "skazę atopową". Bardziej niż inni są narażone na schorzenia alergiczne, m.in. alergiczne zapalenie spojówek, katar sienny, atopową astmę oskrzelową.
AZS nie można całkowicie wyleczyć, można jednak znacznie ograniczać przebieg choroby. Kluczową rolę odgrywa specjalistyczna codzienna pielęgnacja emoliencyjna.

Zapytaj o produkt