Emolienty są częścią ludzkiego życia od wielu pokoleń. Najstarsze zapiski sugerują że starożytni Grecy używali tłuszczu owczego na swoją skórę już w późnej epoce brązu.
Głównym zadaniem emolientów jest zwiększenie nawilżenia warstwy rogowej naskórka poprzez wytworzenie filmu ochronnego na powierzchni skóry tzw. okluzji.
Unikalnym składnikiem emolientów są lipidy, czyli grupa składników do której należą woski, tłuszcze i oleje. Do najczęściej stosowanych należą przede wszystkim oleje roślinne, czy pochodne parafiny. Do emolientów dodaje się także inne składniki, by zwiększyć ich zakres działania. Składnikami dodatkowymi są np. humektanty, czyli składniki wiążące wodę w naskórku jak kwas hialuronowy czy mocznik oraz substancje łagodzące jak allantoina czy pantenol.
Dzięki zawartości lipidów, Emolienty po nałożeniu na skórę ograniczają przeznaskórkową utratę wody (TEWL).
Emolienty w zależności od ilości lipidów, występują w różnych postaciach:
Emolium to seria kompletnych, specjalistycznych emolientów, które aktywnie dopasowują się do potrzeb wymagającej skóry.
Dzięki swoim właściwościom, Emolium chroni wrażliwą skórę noworodka już od 1. Dnia życia a także dba o wymagającą skórę dzieci i dorosłych - redukując suchość, minimalizując szorstkość i uczucie napięcia. Ich stosowanie jest szczególnie zalecane w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, skłonnej do podrażnień, alergii lub zmian atopowych.
EMO/MP/2020/215