Perrigo Poland Sp. z.o.o.

AZS Leczenie

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) ma charakter przewlekły przez co leczenie jest utrudnione i złożone. Polega ono głównie na ograniczaniu stanu zapalnego skóry, odbudowie bariery naskórkowej, zwalczaniu nadkażeń oraz eliminacji alergenów i niekorzystnych czynników środowiskowych, które mogą zaostrzać przebieg choroby.

Leczenie Atopowego Zapalenia Skóry
wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż w okresach zaostrzeń niezbędne jest stosowanie dodatkowych środków przeciwzapalnych taki jak sterydy, leki antyhistaminowe, antybiotyki, fototerpia (PUVA, UVB) bądź psychoterapia.

Codzienna pielęgnacja AZS

Na co dzień, trzeba zadbać o prawidłową pielęgnację, która pozwoli kontrolować objawy AZS i utrzyma skórę w dobrej kondycji. W tym celu wykorzystuje się preparaty nawilżająco-zmiękczające. Codzienne stosowanie wieloskładnikowych emolientów pozwala utworzyć na skórze ochronny płaszcz lipidowy, który zapobiega utracie wody przez naskórek, przez co zwiększa jej nawilżanie. Chcąc utrzymać pełną ochronę, szczególnie przy Atopowym Zapaleniu Skóry, emolienty powinny być stosowane co najmniej 2 razy dziennie, gdyż maksymalny czas ich działania wynosi 6 godzin.

U dzieci i dorosłych posiadających atopową skórę, szczególnie wskazane kąpiele emoliencyjne ze względu na silne działanie nawilżające oraz usuwanie alergenów i substancji drażniących z powierzchni naskórka. W trakcie takiego zabiegu temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała (36-37oC), i trwać maksymalnie 5-10minut.

Dodatkowo emolienty powinny być aplikowane do 5 minut po kąpieli, gdyż wtedy jest największa zawartość wody w skórze. Regularne stosowanie preparatów nawilżająco-zmiękczających poprawia wygląd skóry, łagodzi świąd oraz zmniejsza konieczność stosowania dodatkowych miejscowych preparatów.

EMO/MP/2020/215

Przeczytaj także

AZS-atopowe zapalenie skóry

AZS-atopowe zapalenie skóry

Zobacz więcej
Objawy AZS

Objawy AZS

Zobacz więcej
Alergia pokarmowa a AZS

Alergia pokarmowa a AZS

Zobacz więcej